×

Zebranie z Rodzicami- co i jak :) aktualizacja

Zebranie z Rodzicami...
      Dla niektórych to spotkanie, które musi być i przebiega w sposób naturalny, jako element naszej pracy, ale są też tacy, którzy obawiają się tego momentu i stresują się jak nasze 3-latki pierwszego dnia.

     Oczywiście jak czujemy się przed takim spotkaniem jest uzależnione od naszych predyspozycji, od charakteru itp. Duże znaczenie w tej kwestii ma też staż pracy, pamiętam swoje pierwsze spotkanie z rodzicami: plątał mi się język, byłam zestresowana i na pewno niestety też nie za dobrze przygotowana.

     A czy można przygotować się do zebrania pomimo wielu barier (lęk przed wystąpieniami publicznymi, nieśmiałość, stres itp.) do zebrania z Rodzicami?


Oczywiście, że można! 


      Moje rady, które chciałam Wam przekazać oczywiście nie są innowacyjne, ani też nie pomogą nam przejść bez żadnego stresu, ale pomogą nam zniwelować zbędne czynniki zwiększające nasz poziom stresu.

     Moim rozwiązaniem na przeżycie i nie osiwienie po tym spotkaniu jest odpowiednie przygotowanie się. Proponuję na kilka dni przed zebraniem zbierać pomysły i je zapisywać, a dzień czy dwa przed spotkaniem trzeba znaleźć godzinkę by usiąść i spokojnie pomyśleć o kolejności przekazywania informacji itp. 

       Poniżej podam listę zagadnień, które mogą się przydać, ale każda placówka jest inna dlatego musimy znaleźć chwilkę na analizę naszej grupy, naszego przedszkola. Można tematy poukładać sobie wg. priorytetów bądź według zagadnień tematycznych. Taką hasłowa ściąga ułatwi nam sprawne przechodzenie od sprawy do sprawy, by wszystko przekazać w krótkim czasie. 


 Mój zbiór zagadnień, które mogą się przydać do spotkania z Rodzicami:

(Poniżej jest 25 zagadnień, nie są ułożone w kolejności, ze względu na to, iż Wy same zadecydujecie co dla Was jest ważne,a co skreślicie z listy... )

 1. Powitanie i przedstawienie się
 1. Sprawdzenie listy obecności, plus podpisy w dzienniku
 1. Trzeba powiedzieć kilka słów o adaptacji kilka słów z prośbą o wspólną pracę: ćwiczenie samoobsługi, rozmowa o przedszkolu, zachęcanie itp., szybkie rozstania, zachęcanie do sygnalizowania swoich potrzeb i dostosowywanie się do przyjętych reguł i zasad – dostosujemy tutaj oczywiście do grupy inaczej maluszki, inne sprawności omówimy u 4 czy 5 latków
 1. Przedstawić plan dnia- godziny przyprowadzania, posiłki, odbieranie, czas realizowania zajęć
 1. Poinformowanie rodziców o tym, gdzie mogą znaleźć Podstawę Programową, wytłumaczenie czym jest PP, a także poinformowaniu o innych ważnych dokumentach dotyczących przedszkola np: Statut
 1. Zajęcia dodatkowe: jakie, kiedy , przekazania grafiku lub poinformowanie gdzie zostanie wywieszony plan zajęć np. tablica
 1. Można wspomnieć o obserwacji dziecka, którą będziemy wykonywać na początku i końcu roku
 1. Poinformowanie o odbiorze dzieci tylko przez osoby upoważnione- inne sytuacje,muszą być wcześniej zgłoszone
 1. Prośba o zgłaszanie dłuższych nieobecności dziecka, czy to z powodu chory czy wyjazdu,
 1. Prośba o telefonowanie w sprawie spóźnień
 1. Wyprawka (książki, pomoce plastyczne): kto i co zakupuje – tutaj sprawa indywidualna placówki, aczkolwiek tegoroczne informacje z MEN donoszą,  iż Rodzice nie powinni przynosić środków higienicznych (ten obowiązek leży po stronie placówki)
 1. Omówienie obuwia na zmianę, prośba o buty na rzepy itp.
 1. Worki podpisane z ubraniami na zmianę odpowiednimi do pory roku (getry, majteczki, koszulka, skarpety)
 1. Stroje gimnastyczne w worku: getry, spodenki czarne/granat plus biała koszulka;
 1. Kubeczek, szczoteczka i pasta podpisane markerem;
 1. Dzień zabawek- np. jeden dzień w tygodniu, rodzice ponoszą odpowiedzialność, tylko duże , bez drobnych elementów;
 1. Wszelkie ogłoszenia / informacje wywieszone w szatni,           e-maila grupowy – sposób komunikacji
 1. Data urodzin- czy obchodzimy , ustalmy, co przynoszą dzieci tort czy cukierki/ ciastka
 1. Alergie – prośba o wszelkie informacje, zaświadczenia, w nietypowych sytuacjach rozmowy indywidualne
 1. Indywidualne spotkania – z wcześniejszym umówieniem się, rano tylko wymiana ważniejszych informacji
 1. Prośba do rodziców o przynoszenie rzeczy, które są potrzebne w sali/ bądź dla grupy: kwiaty w doniczkach, książeczki, gry, zabawki itp.
 1. Prośba o aktywność w kwestii zajęć z rodzicami np. przedstawienie zawodów rodziców, czytanie dzieciom bajek
 1. Karty zgłoszeń – dokładne uzupełnienie (najlepiej od razu podczas spotkania, by uniknąć czekania na kartę tygodnia, albo i dłużej,a przecież znamy to ....) 
 1. Zgody na wycieczki/ wyjścia, zgoda na publikację wizerunku, na udział w zajęciach dodatkowych
 1. Wybór Rady Rodziców, tutaj należy dać już prawo głosu Rodzicom, warto natomiast z Rodzicami przedyskutować plan imprez, formę ich obchodzenia np. czy na Dzień Chłopaka są prezenty, czy Mikołaja dzieci dostaną prezenty, czy jeden wspólny do sali itp. 
      Na samo zebranie zachęcam do zabrania ze sobą tematów wypisanych hasłowo, co pomoże nam podczas zebrania być konkretnym i dobrze zorganizowanym. Jest to ważne, ponieważ rodzice są po pracy i często już po 20 minutach myślami są na zakupach lub przygotowują obiad...

        Z taką listę będziesz czuć się pewniej, i zrealizujesz wszystko co musisz ustalić na początku roku. Najważniejsze poza solidnym przygotowaniem jest pozytywne nastawienie i uśmiech. 

  

 Życzę powodzenia ! 


5 komentarzy:

 1. Świetna lista. Dziękuję :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby to zawsze szło tak gładko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że bywa różnie,czasem ciężko..... też przez te kilka lat miałam różne doświadczenia. Ale przygotowanie, pewność swoich założeń na pewno pomaga. A i nie zapominajmy o uśmiechu, on czasem może zburzyć nie jeden mur ;)

   Usuń
 3. Ile tego wszystkiego jest u najmłodszych. I tu rzeczywiście widzę sens zebrania. Każdy rodzic malucha chce poznać nauczyciela. Jak dla mnie to od razu wzbudzasz zaufanie! Fajnie tym dzieciakom, które trafią pod Twoje skrzydła!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 PALEC POD BUDKĘ , Blogger