×

Porozumienie bez przemocy- ,,Żyrafa Ola i przyjaciele''

         Porozumienie bez przemocy to koncepcja, która poprzez zwrócenie uwagi na ogromne znacznie komunikatów językowych zwraca uwagę na to, iż nauka dialogu rozpoczyna się w rodzinie, a placówki edukacyjne takie jak przedszkole, także powinny zwrócić swoją uwagę na ten proces jako jeden z priorytetowych obszarów rozwoju małego dziecka. Porozumienie bez Przemocy nastawione jest na zrozumienie uczuć i potrzeb drugiej osoby, ale równocześnie wyzbyciu się krytyki i oceniania. Jest to koncepcja, która sprawdza się zarówno na gruncie przedszkolnym, jak i w domu. Stąd też program swoje działania kieruje nie tylko do nauczycieli, ale także do świadomych rodziców.




,,- Wielu rodziców i wychowawców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne i często nieodwracalne szkody psychiczne może nieść ze sobą przemoc werbalna. Stosują oni krzyk jako jedną z „metod” wychowawczych nie będąc świadomym, że bardzo często dzieci po prostu się boją i czują zagrożone i tylko dlatego podporządkowują się opiekunom. Niestety w późniejszym czasie maluch może w ten sposób zacząć się komunikować z innymi, a rodzice są zaskoczeni, że ich dziecko stosuje taką samą strategię, przeżywając frustrację. Koło niestety się zamyka. Każdy rodzic pragnie, żeby jego maluch miał wysokie poczucie własnej wartości, jednocześnie wielu z nich, często zupełnie nieświadomie, regularnie poddaje swoje pociechy krytyce, negatywnej ocenie, etykietuje je (jesteś leniwy, roztrzepany), budując taki a nie inny obraz własnej osoby. Być może dla niektórych wydaje się to przesadą, jednak z doświadczenia wiemy, jak takie słowa mogą negatywnie odcisnąć się na psychice dziecka. Dlatego, warto na każdym etapie wychowania najmłodszych walczyć o wyższą świadomość osób pracujących z dziećmi oraz ich rodziców w zakresie dobrej komunikacji.''– mówi psycholog Magdalena Lange-Rachwał.

    Komunikacja to jedna na z najważniejszych umiejętności, której można się nauczyć. Funkcjonując w społeczeństwie, nie da się wyeliminować porozumiewania się z innymi osobami. Zatem, już u dzieci w wieku przedszkolnym umiejętność właściwego komunikowania się ma znaczenie i wpływa na adaptację małego człowieka w społeczństwie. Żeby nauczyć dziecko dobrej komunikacji ważne jest, abyśmy znali jej zasady i prawidłowe formy,a także przekazywali je w codziennych, wspólnych działaniach.  Rola nauczyciela jak tego, który uczy, wymaga z jednej strony nieustannego przekazywania wiedzy naukowej i informacji o otaczającymi dzieci świecie, a z drugiej pokazanie jak komunikować się, żeby nasze relacje z innym i ludźmi były prawidłowe. Komunikacja to nie tyko przekaz werbalny, to nie tylko przekazywanie znaczeń za pomocą słów. Proces ten jest o wiele szerszy, niż tylko przekaz słowny. Dlatego też kształtując młode istoty musimy zwracać uwagę, nie tylko na to co mówimy, ale przede wszystkim na to do kogo mówimy, jak odbiorcy naszych słów się zachowują, w przede wszystkim na to jakie emocje wywołują słowa, których używamy.  

   Idea Porozumienia bez Przemocy (koncepcja Marshall B. Rosenberg)  staje się coraz bardziej popularna, co pokazuje jak ogromne znaczenie w naszem świecie ma dialog i to, iż należy zwrócić uwagę na ulepszenie jego jakości. Pokazuje to również jak wielkie jest zapotrzebowanie na budowanie silnych i wartościowych relacji w codziennym życiu.    ,,Żyrafa Ola i przyjaciele'' to program wychowania przedszkolnego, który swoje działania ukierunkował właśnie na obszar komunikacji, kurs obrał sobie za cel wsparcie rodziców i nauczycieli w poprawie jakości komunikacji z dziećmi, tak by nasze słowa były zrozumiałe przez małe dzieci, a także by nie wpływały na wzmocnienie zachowań trudnych min. agresji, złości czy frustracji. Do nauki takiej formy komunikacji zaprasza nasz Żyrafa Ola, to właśnie ta urocza bohaterka wesprze kształtowanie prawidłowych nawyków w tym obszarze. Żyrafa Ola pokaże rodzicom, że prawdziwe zaintersowanie emocjami dziecka,a nie zalewanie go lawiną słów pozwoli na zrozumienie emocji małego człowieka. Zmobilizuje nas dorosłych do otworzenia się na zrozumienie punktu widzenia dziecka, jednocześnie unikając szybkich osądów co pozwoli nam uniknięcie złości i frustracji dziecka.     

   Dzięki zrozumieniu znaczenia języka Żyrafy dzieci będą uczyć  się życzliwej i skutecznej komunikacji,która opiera się na na szacunku do potrzeb i emocji drugiej osoby. Program ten zwraca również uwagę na: wprowadzenie dziecka w świat emocji, uczenie empatii, lepszej komunikacji w relacji rodzic- dziecko, nauczyciel - dziecko, dzieci między sobą. Język Żyrafy to język serca, który oparty jest na zrozumieniu i empatii, co zmniejsza przemoc werbalną i niewerbalna w grupie. Poniżej przykłady jak nauczyciel w codziennej pracy może wspierać język Żyrafy:






   Wszystkie zagadnienia jakie są podejmowane zawsze opierają się o rozmowę, a także doskonalenie formy komunikacji, co widać w codziennej dawce inspiracji w ramce ,,Porozmawiajmy...''.  Kolejnym krokiem jest utrwalanie prawidłowych nawyków w trakcie pracy dydaktycznej, która jest tak opracowana, że wraz z doskonaleniem dialogu, doskonale rozwija dzieci na innych płaszczyznach min. matematycznej, muzycznej, kulinarnej, badawczej itp.



 
 
 

    W przedszkolu dzieci kształcą swoje umiejętności wykorzystywania zdobywanej wiedzy, aby w ten sposób lepiej przygotować się do funkcjonowania w warunkach współczesnego świata. Nauczyciele powinni tworzyć dzieciom warunki do nabywania następujących umiejętności: skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,wyrażania swoich emocji, prezentacji własnego punktu widzenia i uwzględniania poglądów innych ludzi, poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. Nasze codzienne życie wypełnione jest doświadczeniami w porozumiewaniu się. I to właśnie w ten sposób dzieci przygotowują się do skutecznego podejmowania nowych ról i uczą się odpowiedzialności za siebie i swoje postępowanie. A nauczyciel powinien wspomagać i dostarczać narzędzi, technik oraz metod pomocniczych dla skutecznego komunikowania się dziecka ze światem. Wykorzystując Program ,,Żyrafa i przyjaciele'' Wydawnictwa Klett nauczyciel dostaje ogromne wsparcie w codziennej pracy dydaktycznej, dlatego warto dokładnie zapoznać się z Żyrafą Olą.  







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 PALEC POD BUDKĘ , Blogger